Absolventi škol nejsou vybavení dostatečnými digitálními dovednostmi pro práci na PC

Akce

Olomouc, 20. září 2016 - Okresní hospodářská komora Olomouc uspořádala seminář na téma Požadavky trhu práce na digitální dovednosti zaměstnanců a uchazečů o zaměstnání. Zajímavé poznatky přinesl Ing. Jiří Chábera z České společnosti pro kybernetiku a informatiku. Největším překvapením bylo zjištění, že mladí lidé jsou stále méně gramotní v oblasti práce na počítači.

Na půdě Okresní hospodářské komory Olomouc proběhl zmíněný seminář, kterého se zúčastnili zástupci firem a studenti Obchodní akademie Olomouc. Zahájení semináře se ujal ředitel OHK Olomouc PhDr. Radim Kašpar, který představil aktivity komory. „Hospodářská komora je prestižní odborná a servisní organizace, která hájí zájmy podnikatelů a usiluje o zjednodušení podnikatelského prostředí. Svým členům poskytujeme zajímavé služby, organizujeme například nejrůznější vzdělávací semináře a konference,“ zmínil jednu z oblastí činnosti Radim Kašpar.

Účastníci semináře měli možnost dozvědět se o celosvětově rozšířeném vzdělávacím konceptu ECDL (European Computer Driving Licence) v oblasti počítačové (digitální) gramotnosti a digitálních znalostí. Jiří Chábera také přiblížil výstupy evropských studií, které popisují neschopnost seriózně odhadnout úroveň svých digitálních dovedností a upozornil na rozdíl mezi představou a realitou v oblasti digitální gramotnosti. Přítomné překvapilo, že mladí lidé odcházejí ze škol nedostatečně vybaveni digitálními znalostmi a dovednostmi potřebnými pro trh práce

„Zejména mladí lidé jsou přesvědčeni, že vše potřebné kolem digitálních technologií umí a ovládají. Ve skutečnosti umí a ovládají jen to, co dělají rutinně každý den ve spojení s internetem, zábavou a sociálními sítěmi. Stále více se tak rozevírají pomyslné nůžky mezi jejich představou a skutečnými požadavky trhu práce. Své nedostatky v digitálních dovednostech pak lidé obvykle zakrývají tvrzením, že to, co potřebují, umí. Ale ani to, co umí, nedělají efektivně a bezpečně“ připomíná Jiří Chábera.

Zaměstnanci ztrácejí podstatnou část svého pracovního času řešením problémů způsobených neznalostí práce na počítači. Značné úspory času a finančních prostředků proto může být dosaženo vhodně zvoleným vzděláváním zakončeným ověřením získaných dovedností nezávislou autoritou.

Více informací k tématice digitální gramotnosti a konceptu vzdělávání formou ECDL můžete nalézt na stránkách ECDL – Czech Republic

 

Prezentace ze semináře ke stažení: PDF

Partneři

  • TOSA Marketing
  • Advokátní kancelář Mgr. Jiří Zrník
  • Olomouc.cz
  • Rency
  • Rozhodčí soud
  • KD Transport
  • Český rozhlas Olomouc
  • Flora Olomouc