Novinky

Krizoví manažeři sestavili doporučení pro firmy, jak zvládnout přicházející krizi v důsledku koronaviru

Martina Opletalová
Krizoví manažeři sestavili doporučení pro firmy, jak zvládnout přicházející krizi v důsledku koronaviru
20.
DUB

V současné době vláda nastavila a nastavuje mnoho stimulantů, jak v tuto dobu pomoci firmám a OSVČ, aby se nedostali do krizového stavu, do stavu úpadku či insolvence. Ale každý stimulant je podmíněn mnoha podmínkami a sankcemi, které firmy vnímají, ale v tuto chvíli tolik neřeší. Nicméně stimulanty ve formě finančních dotací nejsou všechno. Dnešní krizový stav je zcela odlišní od poslední globální krize. Je jiný v tom, že přišel náhle. Nikdo nebyl na tuto situaci připraven. Majitelé a management firem se za poslední roky pohybovali na rostoucí křivce hospodářského růstu. Nikdo neměl potřebu tolik myslet, že bude hůř. A když se připravovali na horší časy, tak rozhodně ne tak rychle, jak rychle přišla tato krize.

Ano, vláda nám může dát půjčky, odložení splátek podpořit mzdy. Ale vše si stejně musíme odpracovat sami, vše si musíme odřídit sami. Je na nás, jestli je natolik nutno využít všech vládních stimulantů nebo si sestavit vlastní krizovým tým. Každý získaný stimulant je budoucí závazek. Všude koluje mnoho rad a tipů. Ale který je ten správný, podle čeho se máme řídit?  Asi si kladete další otázky: Kdo ví, jak se má řídit firma v krizi, jaké procesy se mají v této době nastavit? Když ne my, tak kdo má zkušenosti s řízením firem v krizi?

Jedna z odpovědí může být využití profesionálních krizových interim manažerů. Kamil Komenda, člen OHK Olomouc a zároveň člen CAIM, doporučuje využití těch nejzkušenějších, mezi které patří členové Česká asociace interim managementu (CAIM).

Členové CAIM připravili pro podnikatele a OSVČ Kompletní dokument „KRIZOVÉ ŘÍZENÍ PODNIKŮ A KORONAVIRUS“ , který je pro Vás volně přístupný na stránkách České asociace interim managementu: https://www.caim.cz.

A proč interim manažery?

Interim management je dočasné poskytnutí manažerských kapacit a jejich společným znakem interim managementu je nasazení externího zkušeného profesionála v situacích:

  • kdy firma ve svých vnitřních zdrojích nemá dostatečné dovednosti a kapacity
  • nebo není vhodné či možné hledat pro danou pozici trvalého kandidáta.

Interim management lze rozdělit na změnový, projektový, nebo substituční. Interim management je elegantní řešení, které se stává čím dál populárnější a využívanější.

novinky

nejbližší akce

partneři OHK olomouc

generální partner

strategický partner

hlavní partneři

partneři