Konference

Návštěva politické delegace z čínské provincie Guangdong

OHK Olomouc byla partnerem prvního ročníku česko-slovensko-čínského investičního a obchodního fóra. Pod záštitou prezidenta České republiky Miloše Zemana a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka ho organizovala Česko-slovensko-čínská komora ve spolupráci se společností Fondesy Consulting.

Vedle zástupců Česko-slovensko-čínské komory (v čele s jejím prezidentem Romanem Spáčilem), Statutárního města Olomouce (primátor Antonín Staněk) a Olomouckého kraje (Pavel Šoltys, náměstek hejtmana) se fóra zúčastnila také politická delegace z města Yangjiang (provincie Guangdong) v čele s ředitelem stálého výboru lidového kongresu tohoto města Chen Xiaoshanem.

Fóra se zúčastnil také zástupce Kanceláře prezidenta republiky (Radek Augustin, ředitel analytického odboru), dále zástupci společností Fondesy (Liu Xudong), Bank of China (Jan Kropík), Okresní hospodářské komory Olomouc (Vlastimil Navrátil, Radim Kašpar), Hospodářské komory hl. m. Prahy (František Blažek) a mnoho dalších hostů a řečníků.

Navázání spolupráce s čínskou stranou

Touto akcí komora navázala na velmi dobré vztahy s představiteli provincie Guangdong, která je jednou z ekonomicky nejsilnějších čínských provincií a s níž komora už v minulosti uzavřela čtyři memoranda o spolupráci. Představitelé obou zemí se i dnes ujistili, že chtějí ve vzájemné spolupráci velmi aktivně pokračovat.

„Jsem velmi rád, že jsme na tomto fóru mohli představit naše město Yangjiang. Získali jsme mnoho zajímavých a důležitých informací pro naše podnikatele, kteří by chtěli s olomouckými, potažmo českými firmami spolupracovat,“ uvedl Chen Xiaoshan.

První investiční česko-slovensko-čínské fórum bylo výjimečné právě přítomností českých i čínských podnikatelů, kteří měli příležitost a prostor jednat o konkrétních možnostech obchodní spolupráce.

„Dnešní akce splnila nad míru naše očekávání. Česko-slovensko-čínská komora má v plánu mnoho dalších aktivit vedoucích ke vzájemné spolupráci českých a čínských firem i ke kulturnímu a turistickému sbližování obou zemí. Již nyní například víme, že budeme opět pověřeni realizací delegace zástupců šedesáti českých firem na velký zářijový obchodní veletrh v provincii Guangdong,“ komentoval první investiční fórum Roman Spáčil.

Vedle účasti na fóru měla čínská politická delegace dnes na programu také návštěvu BEA campusu Olomouc, kterou realizovala Moravská vysoká škola Olomouc a představitele města Yangjiang přijal na olomoucké radnici na krátkou návštěvu také primátor Antonín Staněk.

Menu