Odborné vzdělávání

Přes sto tisíc korun si již tuto středu odnesou nejlepší studenti elektrotechniky v kraji

Střední škola technická a obchodní v Olomouci byla na začátku aktuálního školního roku jako jediná v Olomouckém kraji zapojena do Motivačního programu Prokopa Diviše. Žáci celkem tří elektro oborů plnili v průběhu roku náročná kritéria a ve středu 25. dubna v 10:00 (v aule školy) si tři nejlepší z každého oboru odnesou finanční ocenění. V celkovém součtu je to přes sto tisíc korun. Za první místo šestnáct tisíc, druhé jedenáct a bronzová příčka je oceněna sedmi tisíci.  

Elektro obory mají v Olomouckém kraji dlouhou tradici a velkou uplatnitelnost na trhu práce. Firmy se aktuálně potýkají s velkým nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců a obratem by byly schopny přijmout několik desítek šikovných „elektrikářů“, těch je však velký nedostatek. I proto vznikl motivační program Prokopa Diviše, který má podpořit zájem o obor a klást důraz na kvalitu studentů, budoucích absolventů. Za programem stojí Společnost ČEZ Distribuce a Asociace energetických manažerů (A.E.M.).

Když se před půl rokem za patronace Okresní hospodářské komory Olomouc představoval v zaplněné aule Střední školy technické a obchodní na ulici Kosinova v Olomouci tento motivační program, vše bylo v Olomouckém kraji teprve na počátku. Nyní již známe konkrétní výstupy. Do programu bylo z více než čtyř stovek studentů školy studujících elektro obory vybráno padesát pět nejnadějnějších.

„Motivační program je u nás uplatněn pro studenty jednoho oboru s výučním listem Elektrikář – silnoproud a dvou oborů s maturitní zkouškou: Mechanik elektrotechnik – výpočetní a elektronické systémy, Mechanik elektrotechnik – silnoproudá zařízení. Jde o důležitý motivační prvek pro studenty, včetně zajímavé finanční odměny, kterou si odnesou vždy tři nejlepší studenti z každého oboru,“ upřesnil zaměření programu Petr Konečný, ředitel školy.

Mladí elektrotechnici jsou oceněním a peněžitou odměnou od společnosti ČEZ Distribuce motivováni k dobrým studijním výsledkům, účasti ve studentských soutěžích a obecně k dalším aktivitám nad rámec běžné školní docházky. Jsou stanovena jasná kritéria a žáci v těchto oblastech získávají body, které se jim sčítají. Nejlepší tři v každém oboru obdrží finanční odměnu již ve středu 25. dubna od 10:00 v aule školy.

Motivační program se jmenuje po známém českém vědci, fyzikovi, a především vynálezci bleskosvodu, Prokopu Divišovi.

„Pro Okresní hospodářskou komoru Olomouc je oblast vzdělávání tématem číslo jedna. Není snad firma, která by se v dnešní době nepotýkala s nedostatkem kvalifikované pracovní síly, zejména pak v (poly)technických oborech. Komora dlouhodobě usiluje o co největší propojení vzdělávacího systému s reálným firemním prostředím. Program Prokopa Diviše je dobrým příkladem odpovědnosti firem, která se snaží kultivovat prostředí a vychovávat si tak schopnou budoucí generaci pracovníků,“ doplnil k zapojení Střední školy technické a obchodní, která je členem OHK Olomouc, její ředitel Radim Kašpar.

Menu